אקונה מטטה בשירות החתולים שלכם

החתול הוא חיה שנויה במחלוקת. בשונה מהכלבים, אותם רוב האנשים אוהבים, את החתולים לא כולם אוהבים ועדיין, החתול הוא חית הבית הנפוצה ביותר בעולם.

החתול הוא חיה שקיימת בתיעוד ההיסטורי מאז ומתמיד. דמויות של חתולים נמצאו חנוטים עם מלכי מצרים, מאובנים של חתולים נמצאו משנים קדומות והחתול, עד היום, נחשב לאחת החיות השורדות ביותר בטבע. לא סתם אומרים על חתולים שיש להם שבע נשמות.

ההיסטוריה של החתול

חתול הבית, זה שאנחנו מגדלים בתוך הבית, מוצאו מחתול הבר. החתול הוא טורף לילי במקור ובטבע, הוא חי וניזון מציד מכרסמים, ציפורים ודגים. נכון ל-2009, החתול הוא חיית המחמד הנפוצה ביותר בעולם, ומספר החתולים הביתיים בעולם, נאמד בהערכה גסה בכ-600 מיליון חתולים. החתול מטבעו, חי בדרך כלל בבדידות, למעט אינטראקציה מזדמנת עם בני מינו.

התכונות המשמעותיות המאפיינות חתולים:

ניקיון – החתול היא אחת מהחיות הנקיות ביותר בטבע. החתול מנקה את עצמו באמצעות הלשון והרוק של עצמם וגם בטבע, הם מכסים את הצרכים של עצמם באדמה. החיבה של החתול לניקיון ולהיגיינה עצמית, היא אחת הסיבות המשמעותיות להכנסת חתולים הביתה. מדובר בחיה נוחה וקלה יחסית לגידול וששומרת על האסתטיקה של עצמה בצורה מעולה, בעצמה וללא השקעה מרובה.

ציד – יצא לכם להראות לחתול שלכם משהו שהוא רצה? בטח שמתם לב שברגע שחתול רוצה משהו, הוא נכנס למוד של תקיפה וציד ויודע לתכנן התקפה, ליישם אותה בפועל ואף להצליח בה ללא קשר למחיר שהסביבה תשלם (שריטות, הפלת חפצים ועוד). החתול הוא ציד טבעי נפלא וכאשר יודעים זאת ויודעים איך להתמודד עם החתול כאשר הוא נכנס למצב תקיפה וציד, אפשר להתמודד עם הסיטואציה בצורה מעולה ולהסב את תשומת ליבו של החתול לגירוי אחר שיעניין אותו, כך שישכח מה”ציד” שחשב עליו.

ראייה- לחתולים, כחלק מתכונות הציד שלהם, יש חוש ראייה מעולה. הם רואים למרחוק, הם רואים בחושך והם משתמשים בראייה זו בכדי לנווט גם בחושך גמור. כטורפים ליליים, האבולוציה שיפרה וחידדה את הראייה שלהם בחושך וגם היום, לחתולי הבית שלנו, יש ראייה חדה ומעולה גם בחושך מלא. ראייה זו מושתת על תזוזת עצמים ועל ההכרות שלהם עם הסביבה הביתית שהם חיים בה.

שמיעה  – שמתם לב שהחתול שלכם זוקף את אוזניו? כנראה שהוא שומע משהו מרחוק שמשך את תשומת ליבו. לחתולים שלנו יש חוש שמיעה מפותח מאוד ויחד עם ראיית הלילה החדה שלהם, הם מהווים מכונת ציד מושלמת שרק מחכה לציד המושלם. החתול הביתי כמובן שאינו משתמש בתכונות אלה של ציד, אך הוא עדיין משמר היטב את השמיעה והראייה שלו.

טיפוס – החתולים אוהבים לטפס וצריכים לטפל לטובת האתגר והאימון שלהם. בטבע, הם מטפסים על עצים, על הרים ועל כל מה שמתאפשר להם. בבית שלנו, חשוב לדאוג שיהיה לחתול שלכם על מה לטפס, בכדי שלא יאמן את יכולות הטיפוס שלו על הספה שלכם או על הארונות שלכם. מהניסיון שלנו, הכנסת מתקן טיפוס לחתולים הביתה, מצמצם את הפגיעות בחפצי הבית

חיבור לבני אדם – החתול ידוע כחיה שלא מתחברת לכל אחד. יש הטוענים שהם חיה אינטואטיבית מאוד ויש הטוענים שהם פשוט לא מתחברים לכל אחד. אבל בפועל, כאשר מגיע מישהו לבית ופוגש את החתול בפעם הראשונה, ייתכן והחתול ישר יתחבר אליו ויתחכך בו ולעומת זאת, ייתכן והחתול יחשוף שיניים וציפורניים ויתייחס לאורח שלכם כאויב. עם הזמן והחשיפה, חתולים יכולים להתחבר לכל אדם. מה שבטוח, שהם מרגישים כאשר לא מחבבים אותם ומביעים את זה בחיבור שלהם לאותו האדם

גידול של חתול בבית

מחקרים רבים מוכיחים כי חתולי הבית שחיים אצלנו בבית הן חיות שיודעות לאהוב ואפילו לדאוג לבעלים שלהם. חתולי בית בזכות האהבה והטיפול החם שהם מקבלים, חיים פי שניים יותר מאשר חתולי רחוב. כך שכאשר אתם מכניסים חתול הביתה, אתם בעצם מאריכים ומשפרים משמעותית את חייו. היות ואנחנו אחראים על אריכות ימים של חיות מחמד המדהימות האלו, בואו נדבר על כיצד כדאי לנהוג על מנת שזה יקרה.

  • ארגז החול של החתול שלכם –  ארגז החול של החתול שלכם הוא המקום בו הוא עושה את צרכיו ותחזוקה שלו בתדירות גבוהה, היא קריטית לטובת ההיגיינה של החתול שלכם ושלכם. במידה והחתול בריא ותחזוקת ארגז החול שלו תקינה, לא תמצאו “הפתעות” לא נעימות במקומות אחרים בבית.

מעבר להיגיינה עצמה, החתול שלכם אוהב ארגז חול נקי ומתוחזק. אנחנו בטוחים שכבר יצא לכם לשים לב, שברוב הפעמים, מיד אחרי ניקוי הארגז של החתול שלכם, הוא ימהר אליו וישתמש בו. בניגוד לכלב שאצלו הצרכים הם סימון טריטוריה, חתולים פשוט אוהבים ניקיון. אף חתול לא אוהב לעשות את צרכיו במקום מלוכלך.

מילוי ארז החול של החתול – בבחירת חול לארגז, אנו ממליצים על העדפה לשימוש בחומרים טבעיים וידידותיים לסביבה ולחתול הביתי שלכם. נקודה חשובה נוספת, היא מיקום הארגז. חשוב לוודא כי החתול החמוד שלכם, ירגיש בבטחה ובנוח בהיותה משתמש בארגז החול. לכן מומלץ לשים את ארגז החול במקום שקט ומעט מרוחק, אך לא במקום חשוך וסגור שילחיץ את החתול וישפיע על השימוש שלו בארגז

  • מזון ושתיה – תזונה נכונה ובריאה, היא סוד אריכות הימים והבריאות של החתול שלכם. תזונה לא נכונה, שאינה מתאימה לחתול או האכלת החתול מהאוכל שאנחנו אוכלים, יכולה בקלות לפגוע בבריאות החתול שלכם. הקפידו לשמור על מזון סוג ולא נגיש לחתול שלכם, מכיוון שהם כציידים, יאכלו כל מזון שימצאו פתוח ונגיש (וכן, השיש נגיש להם) המרכיב העיקרי שהחתולים אוכלים הוא בשר. לצד המזון שלהם, דאגו שיהיו לחתול שלכם כל הזמן מים נקיים לשתייה. חתולים אוהבים לשתות הרבה ואנחנו צריכים לאפשר להם את זה. במידה והחתול שלכם ניזון ממזון רטוב, הוא יקבל חלק מהמים שלו מהאוכל, אך במידה והוא ניזון מאוכל יבש, הוא יצטרך יותר נוזלים זמינים. דאגו לקערה עם מים נקיים וזמינים והחתול שלכם ידע כבר כמה נכון לו לשתות ומתי
  • סרסו ועקרו את החתול או החתולה שלכם- סירוס חתולים נשמע אכזרי, אך הוא חלק חיוני בגידול חתול ביתי.  חשוב לדעת כי חתול שאינו מסורס יהיה משמעותית הרבה יותר אגרסיבי ונידון למצבי רוח. חתול שאינו מסורס נוהג לסמן את הטריטוריה שלו בבית באמצעות שתן וכן חוש הציד שלו הרבה יותר פעיל ונדרש סיפוק ולכן, ישנו סיכוי גבוה שהוא ינסה שוב ושוב לברוח החוצה בכדי להביא “ציד” הביתה, כך שהוא יכול להפתיע אתכם עם בעלי חיים קטנים ועוד.  גם חתולה נקבה, בזמן תקופת הייחום, היא מתוסכלת ומרגישה צורך בהתרבות  והתנהגותה תושפע מתחושות אלה בהתאם. ההמלצה של המומחים של אקונה מטטה, היא לסרס את החתולים בהיותם צעירים, סביב גיל חמישה-שישה חודשים. חשוב שתדעו שלסירוס יתרון נוסף לבריאות ואריכות החיים של החתול שלכם. והיא מניעה של מחלות שונות, ביניהן תהליך ממאיר של איברי הרבייה בבגרותם.
וויז
מייל
phone
חיוג
whatsapp
וואטספ
דילוג לתוכן